Audumi · Padomi · Trikotāža · Šūšana

Padomi trikotāžas izvēlē

kniepatada-1Ievērojama daļa no ikvienas garderobes ir šūta no trikotāžas, taču tās šūšana joprojām sagādā galvassāpes daudzām šūt pratējām.  Taisnību sakot, arī es izvairījos no trikotāžas, kad sāku šūt, jo man trūka zināšanu par tās īpašībām. Šobrīd trikotāža ir viens no maniem mīļākajiem tekstilmateriāliem. Lai gan tā mēdz būt kaprīza, ar nelielu pacietību un prasmēm to var savaldīt. No trikotāžas var pašūt ļoti dažādus apģērba veidus, tā ir perfekti piemērota kā ikdienas, tā brīvā laika un sporta apģērbiem. Trikotāžai ir ļoti daudz pozitīvu īpašību – tā ir viegli kopjama, maz burzās, mīksta un ērta, labi uzsūc mitrumu. Šujot trikotāžas apģērbus, nav jāsatraucas par rāvējslēdzējiem un iešuvēm, dažkārt apakšmalas var pat neapstrādāt un izstrādājumi der labāk, jo ir elastīgi.

Trikotāža ir piemērota visu sezonu apģērbiem un ir neaizstājama, ja vēlies pašūt legingus, apaļšalli, garos svārkus, apakšveļu, mazuļu drēbītes un sedziņas, kleitu ar drapējuma elementiem, krekliņus vai ērtus zīmuļsvārkus. Pēc sastāva trikotāža var būt adīta no dabīgajām šķiedrām, tādām kā kokvilna, vilna vai lins, no mākslīgajām šķiedrām (viskoze, bambusa šķiedru adījumi), kā arī no jauktām šķiedrām vai sintētiskām šķiedrām. Trikotāžas sastāvs un veids nosaka materiāla īpašības. Dabīgo šķiedru trikotāža ir patīkamāka ādai, taču tā var vieglāk izstiepties, zaudēt formu. Trikotāža no jauktām vai sintētiskām šķiedrām vieglāk izžūst, labi drapējas, labāk saglabā savu formu, taču mēdz ātrāk savelties.

Kas jāievēro, izvēloties trikotāžu veikalā:

 • jāskatās vai tā krāsa vai raksts ir tavai gaumei atbilstošs. Izvēloties audumu, ir jāiztēlojas, kā izskatīsies gatavais apģērba gabals un, vai tas piestāvēs izstrādājuma veidam un pašam valkātājam;
 • trikotāža ir jāpatausta, jāievēro vai audums ir patīkams pieskārienam – ja tas ir pārāk ciets, ass, kodīgs vai stīvs, tādu trikotāžu nebūs patīkami valkāt;
 • jāievēro trikotāžas veids, sastāvs un biezums, jānovērtē vai tas ir atbilstošs paredzētajam izstrādājumam;
 • trikotāža ir jāpastiepj, lai redzētu cik tā ir elastīga, cik labi atgriežas sākuma stāvoklī un atgūst sākotnējo formu;
 • jāredz kā trikotāžas gabals drapējas. Tas ir īpaši svarīgi, ja vēlies šūt izstrādājumu ar drapējuma elementiem. Lai to novērtētu, atloki vai atritini auduma gabalu un pavēro vai trikotāža rokās ir vijīga un mīksti krīt ielocēs.

Nekvalitatīvs audums vienmēr izraisīs vilšanos un lieki patērēs laiku, jo tas ātri sāks pūkoties vai nevajadzīgi izstaipīsies un nebūs valkājams.

Trikotāža, kuru labāk atstāt veikala plauktā:

 • pēc pastiepšanas novērojami palikuši pirkstu iespiedumi, tā deformējas un no tādas trikotāžas šūts izstrādājums ātri zaudēs savu formu;
 • jau veikalā uz trikotāžas virsmas ir izveidojušies mazas pūku bumbiņas – tas norāda, ka tā ļoti ātri savelsies un novalkāsies;
 • trikotāža ar netīrumiem vai redzamiem krāsas defektiem – bieži tos nevar pilnībā izmazgāt vai izlabot;
 • kritiski ir jāskatās uz ļoti lētiem audumiem – tie mēdz būt lēti ar iemeslu.

Trikotāžas izstiepšanās daudzuma noteikšana. 

Raksturīga trikotāžas pazīme ir tās izstiepšanās un atgriešanās sākuma stāvoklī. Trikotāžas elastīgums ir īpaši nozīmīgs, ja šuj ķermenim piegulošus apģērbus, sporta apģērbus vai apakšveļu. Pastiepjot trikotāžu var novērot, ka parasti tā vairāk stiepjas vienā no virzieniem – no eģes uz eģi (horizontāli) vai no griezummalas uz griezummalu (vertikāli). Trikotāžas veidi, kas paredzēti peldkostīmiem, deju kostīmiem un sporta apģērbiem, ir elastīgi abos virzienos. Trikotāžu piegriež tā, lai gatavais izstrādājums vairāk stieptos horizontāli –  virzienā apkārt ķermenim, nevis garenvirzienā. Šī virziena ievērošana ir svarīga un no tās ir atkarīgs, cik labi derēs gatavais izstrādājums. Ja veido piegrieztni pēc jau esoša apģērba gabala, svarīgi ir novērtēt, cik elastīgs ir tajā izmantotais audums. Piegrieztnes trikotāžas apģērbiem bieži vien ir ar negatīvu virslaidi – gatavā izstrādājuma mēri ir nedaudz mazāki, nekā ķermeņa attiecīgie mēri. Piegrieztne “rēķinās” ar to, ka izmantotais audums būs ar noteiktu elastīguma procentu, kas bieži vien ir norādīts uz piegrieztnes informācijas lapas. Taču, arī tad, ja tev nav nevienas piegrieztnes trikotāžai, šis rādījums būs noderīgs, jo tas raksturo svarīgas trikotāžas īpašības un atvieglo trikotāžas izvēli un salīdzināšanu.

Šo izstiepšanās rādītāju var noteikt diezgan vienkārši, vajadzīgs būs trikotāžas paraudziņš un lineāls, kā arī pāris kniepadatu (ideālā gadījumā, speciāli trikotāžai paredzētas kniepadatas – Ballpoint/Jersey pins). Vēlams, lai trikotāžas gabals ir lielāks, lai testēšanai varētu izvēlēties posmu, kas nav tuvu eģei vai griezummalai. Ja tev pie rokas nav trikotāžai paredzētu kniepadatu, vai esi audumu veikalā, vari iztikt bez tām un cieši turēt audumu ar pirkstiem abās paraudziņa pusēs, lai veiktu mērījumu.

Lai noteiktu, cik ļoti trikotāža stiepjas:

 1. saloki trikotāžas gabalu uz pusēm horizontālā virzienā;
 2. novieto salocīto malu pie lineāla un ar kniepadatām atzīmē 10 cm posmu vai saņem to pirkstos;
 3. turot paraudziņa kreiso malu vietā, velc labo pusi, tik tālu, cik atļauj audums, to nestiepjot ar spēku;
 4. nosaki, līdz kurai atzīmei posms ir izstiepies (izstiepšanās daudzumu vari izteikt procentos).

auduma-stiepsanas-merisana-1auduma-stiepsanas-merisana-2Paraudziņam ņem 10 cm garu posmiņu, ja tas izstiepjoties sasniedz 11 cm atzīmi; tas stiepjas par 10%. Ja tas izstiepjas līdz 12 cm atzīmei, tas stiepjas par 20%, ja līdz 13 cm – 30%, ja līdz 14 cm – 40%, ja līdz 15 cm – 50% un tā tālāk. Vidēji 30-40 % izstiepšanās ir optimāla ikdienas apģērbiem, jo tāda trikotāža ir pietiekami elastīga un pietiekami stabila.

Lai novērtētu, cik labi trikotāža atgūstas no stiepšanas, atlaid labo paraudziņa malu, aiz kuras to izstiepi. Pēc iespraustās kniepadatas novietojuma var noteikt vai paraudziņa mala atgriezās sākuma stāvoklī. Ja kniepadatas neizmantoji, tad, joprojām turot abas posma puses, izstieptajai paraudziņa malai ļauj atgriezties sākuma pozīcijā. Ja tā ir atpakaļ uz 10 cm iezīmes, audums ir izcili atguvies no stiepšanas, taču, ja tavs paraudziņš tagad ir kļuvis garāks un redzami deformējies, tas nav veiksmīgi atguvies no izstiepšanas. Apģērbi no trikotāžas, kas izstaipās, valkāšanas laikā arī izstaipīsies. Izstaipīšanās ir nepievilcīga īpašība, kas bojā apģērba valkāšanas ērtumu un ārējo izskatu.

Audumu veikalu plašais piedāvājums ikvienu var samulsināt. Būs vieglāk izvēlēties, ja zini, ko vēlies šūt. Tādēļ ir svarīgi zināt, kādām trikotāžas īpašībām pievērst uzmanību. Pirms došanās auduma medībās, izveido sarakstiņu, kurā atzīmē ko vēlies šūt, kādu audumu vēlies un cik metrus auduma vajadzēs. Atceries arī par nepieciešamajiem diegiem, adatām un gumijām. Varu ieteikt vienmēr paņemt nedaudz vairāk auduma nekā vajadzīgs, tas lieti noderēs, ja gadīsies kāda kļūdiņa darba procesā. Kam negadās! Pēc pieredzes varu teikt, ka tautas teiciens “skopais maksā divreiz”, diemžēl, ir patiess.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s