Padomi · Pamācības · Šūsim kopā · Šūšana

Šūsim kopā! Elegants tauriņš svētkiem.

Pamācība tauriņa šūšanāŠī pamācība ir apliekamam tauriņam, kuru pašam nebūs jāsien. Izmantošu melnu poliestera atlasu, lai gatavais tauriņš izskatītos grezni un būtu piemērots svinīgiem pasākumiem. Pamācībai šūtais tauriņš ir vienkāršs, taču vari to padarīt neparastāku, ja izmantosi krāsainu audumu, divus dažādus audumus vai rakstainas lentas. Tauriņa šūšanai vari izvēlēties kokvilnu, vilnu, samtu vai zīdu – praktiski jebkuru audumu, kurš tev šķiet piemērots tauriņam. Nedaudz vienkāršāk būs pagatavot tauriņu no kokvilnas vai vilnas auduma, jo tas ir stabils un neslīd – ar to būs vieglāk strādāt.

Gatavojot tauriņu, vari izmantot atgriezumus no citiem projektiem, jo vajadzēs nelielu auduma daudzumu. Apliekamo tauriņu vari viegli sašūt ar rokām, var iztikt bez šujmašīnas. Pamācībā izmantoju baltu diegu, lai roku dūrienus būtu vieglāk redzēt. Aizdarei vari izmantot gan metāla, gan plastmasas furnitūru. Tauriņu aizdares ir dažādas, taču visbiežāk pieejamā aizdare sastāv no 3 daļām – āķa daļas, cilpas daļas un garuma regulētāja daļas. Izvēloties aizdari, jāņem vērā tās platums, lai varētu piemeklēt atbilstošu lentu, biežāk izmantotie aizdares platumi ir 1.5 – 2.2 cm.

Pirms šūšanas vari izveidot vienkāršu piegrieztni tauriņam, ko varēsi izmantot arī citreiz. Uz bieza papīra vai kartona uzzīmē taisnstūri ar malu garumiem 16 cm un 30 cm. Es izmantoju šādus parametrus piegrieztnei un gatavā tauriņa parametri ir 7 cm * 14 cm. Tauriņa mezgla detaļai būs vajadzīgs 5-7 cm * 8 cm, atkarībā no tā, cik platu mezglu vēlēsies. Izmēģināju gan 5 * 8 cm, gan 7 * 8 cm platu gabaliņu, man labāk patika platākais, jo to var savilkt. Ja šūsi garuma regulēšanas lentu no tauriņa auduma, vajadzēs izgriezt tai 5 * 50 cm auduma gabalu. Piegrieztnes detaļās ir iekļauta vīļu pielaides tiesa.

Nepieciešamie piederumi:

 1. audums  – 16 cm*30 cm vienkāršam tauriņam,  7 cm*8 cm mezgla detaļai, 5 cm*50 cm garuma regulēšanas lentai.
 2. austā lenta – 50 cm. Vari lentu pagatavot pati no izmantotā auduma, taču, ja izmantosi jau gatavu lentu, tavs tauriņš būs gatavs ātrāk.
 3. metāla furnitūra garuma regulēšanas lentai atbilstošā platumā. Ja lentu šuj pati, tās platumu vari mainīt, lai pielāgotu furnitūrai. Šim tauriņam izmantoju furnitūru ar 3 detaļām, kas redzama attēlā, augšējā rindā.
 4. diegs audumam piemērotā krāsā
 5. adatas
 6. šķēres
 7. lineāls
 8. šujmašīna (nav obligāti nepieciešama)

Pamācība tauriņa šūšanai

Pirms šūšanas vari izveidot vienkāršu piegrieztni tauriņam, ko varēsi izmantot citreiz. Uz bieza papīra vai kartona uzzīmē taisnstūri ar malu garumiem 16 cm un 30 cm. Es izmantoju šādus parametrus piegrieztnei un gatavā tauriņa parametri ir 7 cm * 14 cm. Tauriņa mezgla detaļai būs vajadzīgs 5-7 cm * 8 cm, atkarībā no tā, cik platu mezglu vēlēsies. Izmēģināju gan 5 * 8 cm, gan 7 * 8 cm platu gabaliņu, man labāk patika platākais. Ja šūsi garuma regulēšanas lentu no tauriņa auduma, vajadzēs izgriezt tai 5 * 50 cm auduma gabalu. Piegrieztnes detaļās ir iekļauta vīļu pielaides tiesa.

Uzliec piegrieztni uz auduma, atzīmē un izgriez detaļas.

Pamācība tauriņa šūšanai

Saloki detaļas ar garākajām malām kopā un sašuj vīli 0.7 – 0.9 cm attālumā no griezummalas. Vari šūt ar rokām vai šujmašīnu.

sujam - kopa - taurins (3)

Šuvu ar šujmašīnu, izmantojot adatas ar izmēru 65. Tā kā šuju plānu atlasu, zem auduma paliku piegrieztņu papīra strēmeles un šuvu tām pāri, lai vīle izveidotos glītāka. Pēc vīles sašūšanas, papīru uzmanīgi var noplēst.

sujam - kopa - taurins (4)

Kad vīle ir gatava, jāķeras pie gludināšanas. Lai tauriņa daļā neiegludinātos vīles nospiedumi, saloki gludināmo drānu vai kādu auduma gabaliņu un ievelc to sašūtajā pamata daļā kā tunelītī. Tauriņa pamatdaļas vīļu pielaides atgludini katru uz savu pusi, citu daļu vīles vienkārši nogludini.

Pamācība tauriņa šūšanā

Ja pati šuj arī garuma regulēšanas lentu, tā ir jāizver uz labo pusi. Lai to izdarītu, vienā lentas galā, vīļu pielaides malā, iever ~ 15 cm garu diegu un to nostiprini. Tad šo diegu rūpīgi piesien pie drošības adatas un adatu izver cauri visam lentas garumam, lai tā iznāk otrā galā. Uzmanīgi velkot aiz diega, izver lentu uz labo pusi. Pēc tam diegu nogriez un lentu nogludini.

Pamācība tauriņa šūšanā

Tālāk sagatavo aizdares detaļas. Lentai ir jābūt ar labo pusi uz leju. No apakšas, garuma regulēšanas detaļas vidus posmā iever vienu lentas galu un izver to cauri tā, lai lenta apņemtu detaļas vidus posmu.

Pamācība tauriņa šūšanā

Tālāk, lentas galu piešuj pie lentas kreisās puses, ar roku dūrieniem, lai labajā pusē tos nevarētu redzēt.

Pamācība tauriņa šūšanai

Tad, lentas otrā galā iever cilpas detaļu.

Pamācība tauriņa šūšanā

Pēc tam, lentas brīvo galu izver cauri garuma regulēšanas detaļai.

Pamācība tauriņa šūšanā

Lentas brīvajā galā iever āķa detaļu. Tad piešuj lentas galu ar roku dūrieniem, tāpat kā iepriekš. Noregulē lentas garumu uz 36 – 38 cm un atzīmē lentas vidusdaļu. Vidusdaļā vēlāk tiks piešūts tauriņš.

Pamācība tauriņa šūšanā

Tālāk turpināsim šūt pašu tauriņu. Tauriņa detaļu izvelk uz labo pusi, neapstrādātajām malām nogriež liekos diegus, ja tādi ir. Malas viegli sadiedz uz saliek vienu uz otras, lai tās pārklātos un detaļa veidotu apli.

Pamācība tauriņa šūšanā

Pēc tam malas sasprauž un sadiedz kopā, diegu galus nostiprina.

Pamācība tauriņa šūšanā

Tauriņa detaļu apgriež ar labo pusi uz augšu un sakārto, lai vīle būtu tā aizmugures centrā. Tad atzīmē tauriņa centru ar krītu un sasprauž abas puses kopā.

Pamācība tauriņa šūšanā

Pēc tam, simetriski caur tauriņa viduslīniju, iever diegu, kā parādīts attēlā.

Pamācība tauriņa šūšanā

Tad savelk ievērto diegu un, atbilstoši savilkumam, izveidojas glīts tauriņa krokojums. To nostiprina, vairākas reizes izvelkot diegu cauri savilkumam un apmetot diegu apkārt tauriņam.

Pamācība tauriņa šūšanā

Kad tauriņa krokojums ir nostiprināts, sagatavo mezgla daļu. Ja vēlies vienkāršu, gludu mezgla daļu, tad izmanto šaurāku detaļu (5*8 cm pirms sašūšanas). Es veidošu savilktu mezglu, izmantojot detaļu ar sākuma parametriem 7*8 cm. Detaļa ir sašūta, nogludināta un izvilkta uz labo pusi. Pēc tam, tās vienas apakšmalas garumā ievelk diegu un malu savelk.

Pamācība tauriņa šūšanā

Savilkto malu nostiprina un piešuj pie tauriņa aizmugures daļas centra.

Pamācība tauriņa šūšanā

Mezgla daļu apliek tauriņam, noformē un nostiprina tā aizmugurē.

Pamācība tauriņa šūšanā

Tad tauriņu vari piešūt pie tā lentas centra daļas ar roku dūrieniem.

Pamācība tauriņa šūšanā

Tas viss – tavs tauriņš ir gatavs!

Pamācība tauriņa šūšanā

Pēc šīs pamācības pašuvu arī dubulto tauriņu – tādam gatavo divas pamata daļas, otru par ~2cm šaurāku!

14706742_1430443443636530_937689336369302186_o

Viena doma par “Šūsim kopā! Elegants tauriņš svētkiem.

 1. Hei hei! Man ir jautājums, kur atradi āķus un cilpas taurenītim? Esmu jau piecus šūšanas veikalus izstaigājusi bez sekmēm.

  Patīk

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s