Padomi · Šūšana

Kādēļ šujmašīna niķojas?

Ja šujmašīna sāk slikti šūt un vīles veidojas neglītas, steidzami jāmeklē risinājums. Jāsāk ar vienkāršāko – vispirms pilnībā izņem un pārver augšējo (adatas) diegu. Bieži vien iemesls, kādēļ rodas problēmas šujot, ir vienkāršs – nepareizi ievērts diegs. Dažādās šujmašīnās atšķiras diega ievēršana, tādēļ pārbaudi savas šujmašīnas lietošanas instrukcijas norādes, lai nepieļautu kļūdas, ieverot diegu. Atceries, ka augšējā diega ievēršanas laikā šujmašīnas pēdiņai ir jābūt paceltai, lai tiktu izveidots pareizs diega spriegojums. Ir daudzi citi iemesli, kādēļ šujmašīna var saniķoties, uzdevums ir atrast īsto problēmu un to labot. Pārbaudi savas šujmašīnas lietošanas instrukciju – tajā var atrast padomus, kā labot dažādas dūrienu problēmas, kā regulēt diega spriegojumu un kā kopt šujmašīnu.

Biežākie iemesli, kādēļ šujmašīna slikti šuj:

 • nepareizi ievērts diegs
 • sliktas kvalitātes diegs
 • neatbilstošs diega nospriegojums
 • nevienmērīgi uztīts kuģīša spolītes diegs
 • nepareizi ielikta kuģīša spolīte
 • nepiemērota vai bojāta adata
 • adata nav ielikta līdz galam
 • šujmašīna sen nav tīrīta

Pēc tā, kā izpaužas problēma, var atrast īsto risinājumu. Apskatīsim dažādas bieži sastopamas problēmas ar šujmašīnu, un to risinājumus:

 • trūkst augšējais diegs. Šīs problēmas cēloņi var būt: nepareizi ievērts diegs, neatbilstoša izmēra vai sliktas kvalitātes diegs, bojāta adata vai pārāk liels diega nospriegojums. Pirmkārt, pārver augšējo diegu. Ja ir aizdomas par diega kvalitāti, nomaini to pret labāku. Ja diega izmērs neatbilst izmantotajai adatai, nomaini to pret atbilstošu. Ievēro, ka augšējam un apakšējam diegam ir jābūt vienāda  izmēra. Pārbaudi adatu, vai tā ir neasa, saliekta vai bojāta. Ja neatceries, kad pēdējo reizi nomainīji šujmašīnas adatu, pavisam noteikti ir laiks to mainīt.
 • trūkst apakšējais diegs. Ja trūkst kuģīša spolītes diegs, tas vai nu ir nepareizi ievērts, vai neatbilstoša izmēra, vai arī kuģītī ir iesprūdis diegs. Izslēdz šujmašīnu, izņem kuģīti un pārbaudi, lai tajā nav saķērušies diegu gali vai putekļi.
 • diegi saķeras zem auduma, veidojot “ligzdiņas”. Šo problēmu izraisa nepareizi ievērts augšējais diegs. Lai to atrisinātu, pacel šujmašīnas pēdiņu, pilnībā izņem augšējo diegu un iever to no jauna. Pārbaudi, vai diegu adatas actiņā ver no pareizās puses. Hobija šujmašīnām parasti diegs adatas actiņā ir jāver virzienā no priekšas uz aizmuguri.
 • lūst adata. Adatas lūšanu izraisa: nepareizi ielikta adata, bojāta vai nolietota adata, neatbilstoša izmēra adata, auduma vilkšana šujot, nepareizi ievērts diegs (kas izraisa diegu iesprūšanu), neatbilstoša adatas plāksnīte vai šūšana pāri kniepadatām. Salūzušu adatu nekavējoties izņem un nomaini, pārbaudi, vai adatas atlūzas nav iekritušas kuģītī. Dažām šujmašīnām ir nomaināma adatas plāksnīte, kas paredzēta tikai un vienīgi taisnajam dūrienam. Svarīgi ir atcerēties to nomainīt, pirms cita dūriena izvēles, citādāk adata tiks nolauzta. Arī, izvēloties dubulto adatu, izpēti vai tās izmēri būs piemēroti Tavai šujmašīnai. Dubulto adatu izmanto tikai, kad šujmašīnas adata ir centrālajā pozīcijā.
 • izlaisti dūrieni. Izlaisti dūrieni rodas, ja izmantotā adata nav atbilstošā izmēra vai veida. Visbiežāk šujmašīnas izlaiž dūrienus, ja šuj trikotāžu. Jāatceras trikotāžai izmantot piemērota izmēra jaunu Stretch vai Jersey adatu, lai izvairītos no šādas problēmas. Dūrieni var tikt izlaisti arī tad, ja adata ir nolietota, pārāk maza izmēra vai ir nepareizi iestiprināta šujmašīnā.
 • neregulāri dūrieni rodas, ja tiek izmantota nepareiza izmēra adata, audums tiek stiepts un vilkts šujot, ir nepareizi ievērts augšējais diegs vai nevienmērīgi uztīts kuģīša spolītes diegs.
 • audums iesprūst, ja tiek šūts ar pārāk maza garuma dūrienu, vai diega nospriegojums ir pārāk liels, vai diegi ir saķērušies. Ja šujmašīnā sprūst plāni audumi, tos var stabilizēt ar papīra strēmelītēm, kuras pēc vīles pabeigšanas noplēš, vai arī ar ūdenī šķīstošo līmaudumu (izšūšanas stabilizatoru).
 • audums tiek izstiepts, ja dūriens ir pārāk maza garuma vai pārāk blīvs, vai, ja pēdiņas spiediens uz audumu ir pārāk liels. Noregulē  izmantotā dūriena garumu/blīvumu. Ja problēma saglabājas, samazini šujmašīnas pēdiņas spiedienu uz audumu vai stabilizē audumu.
 • audums netiek padots šujot, ja pēdiņa nav nolaista, ir pārāk mazs dūriena garums vai ir izslēgts auduma transportieris. Šujmašīnas kopšana, problēmas ar dūrieniem, eļļošana

Profilaktiskie pasākumi, lai samazinātu iespējamās problēmas šujot –

 1. šujmašīnas pārsega izmantošana. Ikvienai šujmašīnai ir jābūt kādam pārsegam, kuru uzklāt, kad šujmašīna netiek izmantota. Pārsegs pasargās no putekļu uzkrāšanās šujmašīnā.
 2. regulāra tīrīšana un apkope. Svarīgi atcerēties par šujmašīnas kopšanu vēl pirms tajā sakrājušies netīrumi sagādā problēmas. Šujmašīnas lietošanas instrukcijās ir atrodami padomi, kā tīrīt šujmašīnu. Pirms tīrīšanas, šujmašīna ir jāizslēdz un jāatvieno no elektrības padeves. Ja šuj katru dienu, šujmašīna būtu jātīra vismaz reizi nedēļā. Labākajā gadījumā, tīrīšana jāveic ik pēc piecu šūšanas projektu pabeigšanas, biežāk, ja šuj ar audumiem kuri met pūku. Padomi, kā tīrīt šujmašīnu, atrodami šajā rakstā.
 3. regulāra adatas nomaiņa. Gan šujmašīnām, gan overlokiem adata ir jāmaina regulāri, ne tikai tad, kad tā jau sagādā problēmas. Speciālisti iesaka mainīt šujmašīnas adatu ik pēc 10 aktīvas šūšanas stundām, kas var šķist ļoti bieži, taču saliektas un neasas adatas bojā Tavu šujmašīnu un audumu. Arī šūšana pāri kniepadatām ir iemesls, kādēļ adatas ātri deformējas, tādēļ, labāk tās izņemt šūšanas procesā. Atgādināšu, ka audumā saspraustas kniepadatas ir jātur pa gabalu no overloka, jo tās sabojās overloka nazi. Šujot ar overloku, drošāk būs, ja auduma detaļas sadiegsi.
 4. kvalitatīvu materiālu izmantošana. Lēts, vecs vai pūkains diegs sagādās problēmas šujot ar šujmašīnu, jo tas viegli trūkst un atstāj pūkas. Diegu var pārbaudīt, mēģinot to pārraut ar rokām – ja tas viegli pārtrūkst, tad nav piemērots izmantošanai šujmašīnā (vai sagādās problēmas gan šujot, gan valkājot apģērbu). Pūkainus un nelīdzena biezuma diegus, kuri trūkst, var izmantot tikai pagaidu vīļu sadiegšanai ar roku.

Tā kā katrs šujmašīnas modelis ir individuāls, precīzi nevaru ieteikt atbilstošos uzstādījumus diega spriegojumam, vai soļus diega ievēršanai. Šīs detaļas ir jānoskaidro Tavas šujmašīnas lietošanas instrukcijā. Tāpat ir ar eļļošanu – katrā instrukcijā ir norādīts, kā šujmašīna ir jāeļļo un cik bieži. Kopīgs visām šujmašīnām ir tas, ka tās ir jāeļļo tikai pēc rūpīgas tīrīšanas, izmantojot mazu pilīti šujmašīnām paredzētās eļļas. Pēc eļļošanas obligāti ir jāpašuj pa auduma lupatiņu, lai atdalītos liekā eļļa un jānoslauka adata.

Regulāri šujot, bieži nākas mainīt adatas, taču problēma rodas ar to izmešanu. Dažādas adatas un asi priekšmeti ir bīstamie atkritumi un tos nedrīkst izmest sadzīves atkritumu konteineros. Taču kur tos likt? Krāju visas nolietotās un salūzušās adatas stikla burciņā, labi ka tās neaizņem daudz vietas; kad ir pa ceļam, tās nododu bīstamo atkritumu savākšanas punktā.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s