Padomi · Šūšana

Padomi šujmašīnas izvēlē

Savu pirmo (ar roku griežamo) šujmašīnu nopirku sentimentālas iedvesmas vadīta, kad vēl nemācēju šūt neko un ar šo šujmašīnu sašuvu vien pāris spilventiņus. Tādam mērķim tā bija gana laba, taču mani mērķi auga un gribēju uzlabot savas šūšanas prasmes. Ja vēlies atrast īstu darba zirgu, kas tiks galā ar visiem darbiem, kurus tai uzdosi, nāksies rūpīgi izpētīt daudzu šujmašīnu piedāvātās funkcijas.

Izvēloties jaunu šujmašīnu, ir jāatbild uz vairākiem jautājumiem:

 • vai šūšana ir hobijs, vai vēlies ar to nodarboties nopietnāk vai pelnīt?
 • kāds ir atvēlētais budžets jaunajai šujmašīnai vai overlokam?
  Padomi šujmašīnas izvēlē

Šujmašīnām mēdz būt dažādas ekstras un gadžeti, kas spēj samulsināt ar savu noderīgumu. Tomēr, visbiežāk izmantotie un noderīgākie dūrieni un funkcijas ir visām, arī vienkāršākajām hobija klases šujmašīnām.

Funkcijas, kas ir praktiski visām jaunajām šujmašīnām:

 1. taisnais dūriens;
 2. dažāda veida zig-zag dūrieni;
 3. iespēja šūt ar dubulto adatu;
 4. regulējams dūriena garums/platums;
 5. atpakaļgaita nostiprinājumiem;
 6. spolītes uztinējs;
 7. korpusā iebūvēts diegu nogriezējs;
 8. noņemama virsma, lai var šūt mazas cilindriskas detaļas;
 9. auduma padeves zobiņu atslēgšana;
 10. adatu plāksnīte ar atzīmēm vīles platumam;
 11. apgaismojuma lampiņa;
 12. viegli nomaināmas pēdiņas.

Apskatīsim arī citas šujmašīnu funkcijas/īpašības, kas var būt noteicošas šujmašīnas izvēlē:

Kuģīša veids. Kuģīši šujmašīnās var būt novietoti vertikāli vai horizontāli. Kuģīša novietojums nemaina šujmašīnas kvalitāti. Lietoju šujmašīnu ar horizontālo kuģīti, tajā ielikt spolīti ir nedaudz vienkāršāk, jo kuģītis nav jāizņem no šujmašīnas. Kuģīša diega trūkšana vai mezglošanās nav saistīta ar kuģīša veidu.

Pēdiņas spiediena regulēšana – svarīga funkcija, kas atvieglo plānu, vatētu un adītu audumu šūšanu. Pēdiņas piespiedējspēka samazināšana ievērojami samazina trikotāžas izstiepšanu šujot. Šī funkcija ir ļoti noderīga, taču ja šujmašīnai tādas nav, to aizvieto ar augšējās padeves pēdiņu (Walking foot).

Pogcauruma šūšanas dūriens. Pogcaurumus var sašūt arī ar zig – zag dūrienu, taču viena soļa pogcauruma dūriens izveido glītu pogcaurumu ātrāk un vienkāršāk. Tas ir svarīgi, ja vēlies šūt kreklus un krekl-kleitas. Pogcauruma dūrieni veiksmīgi ir izmantojami uz neelastīgiem audumiem un audumiem, kas nav biezi. Ja vēlies izveidot pogcaurumus biezam mēteļaudumam, hobija šujmašīna var ar tiem netikt galā.

Apakšmalu atšūšanas dūriens jeb slēptais dūriens izmantojams, lai vienkārši atšūtu bikšu, svārku vai piedurkņu apakšmalas. Šim dūrienam ir atsevišķa pēdiņa, taču var izmantot arī universālo pēdiņu. Apakšmalas atšūšanas dūrienam ir divi veidi – parastais un elastīgu audumu apakšmalas atšūšanas dūriens.

Elastīgie dūrieni trikotāžai – pie šiem ietilpst ne tikai speciālie trikotāžas dūrieni, bet arī dažādu veidu zig zag dūrieni (vienkāršais, trīs soļu, trīskāršais, slīpais zig – zag). Lielākā daļa dekoratīvo dūrienu arī ir elastīgi un piemēroti trikotāžas šūšanai. Plašāk par trikotāžas šūšanu ar šujmašīnu lasi šajā rakstā.

Overloka imitācijas dūriens – noderēs, lai apstrādātu trikotāžu un irstošas audumu griezummalas. Izmantojot šo dūrienu, nešuj pie pašas auduma malas, pēc vīles sašūšanas nogriež lieko audumu. Šujmašīna un overloks izpilda dažādas funkcijas. Diemžēl nav vienas mašīnas, kas izpildītu gan overloka, gan šujmašīnas funkcijas. Daudzām šujmašīnām ir overloka imitācijas dūriens, ar ko apmetināt malu, taču tas diezgan lielā mērā atšķiras no overloka izpildītā dūriena.

Dažādi dekoratīvie dūrieni, kuri ir glīti, taču tiek reti izmantoti. Pat vienkāršākajām šujmašīnām ir kāds dekoratīvais dūriens, tos biežāk izmanto aplikāciju piešūšanai vai piedurkņu galu atšūšanai. Dekoratīvo dūrienu daudzums parasti nav noteicošais šujmašīnas izvēlē.

Adatas augšējās/apakšējās pozīcijas uzstādīšanas iespēja – ļauj regulēt vai šujmašīna vīles beigās adatu atstās paceltu vai iedurtu audumā. Noderīga opcija, izvēloties nākamo šujmašīnu, ņemšu vērā, vai tā piedāvās šo iespēju.

Šūšanas ātruma regulēšana – ekstra, kas ir noderīga bērniem, kas apgūst šūšanu un iesācējiem.

Biezu/plānu audumu šūšana – ar lielāko daļu šujmašīnu ir iespējams šūt dažāda veida audumus – gan plānus, gan biezus, gan elastīgus. Tikai jāatceras, ka dažāda biezuma un veida audumiem ir paredzētas dažādas adatas, pēdiņas un diegi. Atbilstoša izmēra adata un diegs nodrošinās vieglāku šūšanu un kvalitatīvu vīļu izveidi. Īpaši biezu audumu šūšanai vajadzēs jaudīgāku šujmašīnu.

Izvēloties šujmašīnu:

 • izmēģini dažādas šujmašīnas – veikalā, kursos vai pie draudzenes;
 • noskaidro, vai tavu izvēlēto šujmašīnu varēs apkopt/remontēt tev ērtā vietā;
 • kad šujmašīnas modelis ir izvēlēts, atrodi un iepazīsties ar tās lietošanas instrukciju, lai pārliecinātos par savu izvēli (lietošanas instrukcijas parasti ir pieejamas ražotāja mājas lapā);
 • pērkot lietotu šujmašīnu, ieteicams, uzreiz pēc šujmašīnas iegādes, aiznest to uz servisu, lai iztīra un pārbauda, vai viss labi strādā.

Ja tava vecā šujmašīna ir savu laiku nokalpojusi, taču vēl strādā, atstāj to par rezerves šujmašīnu. Rezerves šujmašīna var izrādīties ļoti noderīga, un ļaus turpināt darbu, kamēr jaunā šujmašīna tiks remontēta vai apkopta.

Ikviena šujmašīna ir jākopj un jāsaudzē, lai tā labi un ilgi kalpotu. Plašāk par šujmašīnas kopšanu un niķiem lasi šajā rakstā.

Šujmašīnas izvēle

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s