Padomi · Reciklēšana · Šūšana

Saudzē darbu, neiznieko tekstila resursus!

Atkritumos izmestā tekstila daudzums nepārtraukti mainās, taču, lai arī cik tas būtu, ir skaidrs, ka tas ir par daudz. Lielākoties, par tekstila atkritumu likteni ir atbildīgas tekstila rūpnīcas un apģērbu ražotāji, taču arī mājas un mazo šūšanas darbnīcu savāktais tekstila atkritumu daudzums ir vērā ņemams. Ievērojot šos vienkāršos un viegli pielietojamos padomus, vari samazināt savu negatīvo ietekmi uz dabu un veicināt atbildīgu attieksmi pret resursiem. Nav par vēlu – sāc rūpēties par vidi jau šodien!

Ilgtspējīga mode un šūšana
Attēla autore: Mary
Licence: Attribution-NonCommercial 2.0 Generic (CC BY-NC 2.0)

Ko ievērot ikdienā, lai saudzētu tekstila resursus?

 • iepērcies atbildīgi – pērc kvalitatīvu tekstilu un šūšanas piederumus, jo tie kalpos ilgāk un labāk. Latvijā tekstilu ražo Mežroze, Larelini, Rita, Limbažu Tīne, kā arī citi, mazāki ražotāji. Ja iespējams, izvēlies vietējo ražotāju tekstilu vai sertificētus organiskos tekstilmateriālus, vai tekstilu no atkārtoti izmantotām šķiedrām. Dažādus organiskos un pārstrādāto šķiedru audumus piedāvā Vācijas ražotājs Lebenskleidung.
 • šķiro atkritumus – neizmet tekstilu un šūšanas adatas sadzīves atkritumos! Tā vietā, sakrāj tekstila atgriezumus, lai tos nodotu pārstrādei. H&M piedāvā iespēju viņu veikalos nodot dažāda veida nevajadzīgo tekstilu. Tekstilmateriālus un arī šūšanas adatas, var nodot vairākos atkritumu pieņemšanas punktos (atrodi sev tuvāko – www.atkritumi.lv). Atvēli vienu burciņu adatām/kniepadatām un kasti vai maisu tekstilam, tur metot visus atgriezumus – ātri vien redzēsi, cik daudz sakrājas!
 • samazini iepakojuma daudzumu – gan iepērkoties, gan dāvinot. Pēc iespējas vairāk izmanto iepakojumu atkārtoti, izvēlies minimāli apstrādātu papīra iepakojumu vai no auduma atgriezumiem šūtu iepakojumu, nevis plastmasas.
 • izmanto tekstilu saudzīgi – atbilstoši to sagatavojot šūšanai un rūpējoties ikdienā, mazgā pēc norādījumiem, lai tas kalpotu ilgāk un efektīvāk. Centies īpaši atbildīgi izmantot sintētisko polimēru tekstilmateriālus (akrilu, poliesteru, neilonu, likru), jo tie praktiski ir plastmasa, kas dabā nesadalās.
 • rūpējies par savu garderobi – šuj sev apģērbus, kurus valkāsi, nevajadzīgos apģērba gabalus atdod vai izmanto šūšanas paraugiem vai maketiem. Izmanto savu radošumu, pērkot lietotus apģērbus, kurus uzlabo, salāpi vai pāršuj arī skapī esošo apģērbu, lai tas atbilstu tavām vēlmēm.
 • pielieto savu radošo potenciālu, racionāli izmantojot katru auduma kripatiņu. Atceries, ka neviens audums netiek ražots tādēļ, lai to izmestu!
  Tekstila atgriezumi, trikotāžas dzija, paklājs
  Šādu pītu paklājiņu var izveidot, izmantojot pat mazākos trikotāžas atgriezumus!

  Katra neizmantoto tekstilmateriālu sauja ir piesārņojums dabai. Taisnība, ka dabisko šķiedru tekstilmateriāli dabā sadalās diezgan ātri (teorētiski pāris gadu laikā, ja tiem ir atbilstošie apstākļi), taču kādēļ tos izmest, ja var pārstrādāt. Tādi tekstilmateriāli kā neilons, poliesters, vinils un citi (ar tradicionālajiem polimēriem pārklāti) tekstilmateriāli nesadalās vai sadalās nepilnīgi un ārkārtīgi lēni. Tas ir pārliecinošs iemesls, kādēļ jāsamazina tekstila atkritumu daudzums un jāparūpējas par to otrreizēju pārstrādi.

Tekstilmeriālu sadalījums
Attēla autore: Ayanna Seals

Vairāk par tekstilmateriālu reciklēšanu/modes ilgtspējīgumu citos blogos/ziņu portālos:

 1. Apģērbs – godīgs un ekoloģisks?
 2. Ilgtspējīga mode
 3. Ilgtspējīgas modes izaicinājumi
 4. Pavasara tīrīšana – ko izmest, ko atstāt un kur to, kas nav vajadzīgs, likt?

 5. Elpojiet dziļi! Liekot lietā izdomu un popularizējot zaļās idejas, no lietotām drēbēm top stilīgs un atraktīvs Otrā elpas dizains
Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s