Apģērbs · Padomi · Šūšana

Kādēļ mums ir pilni skapji, taču nav ko vilkt?

Savas perfektās garderobes izveidošanu varētu vērtēt kā mākslu, jo tas ir gadiem ilgs process, kas prasa rūpīgu sevis izpēti un lielu gribasspēku. Godīgi jāatrod atbildes uz jautājumiem –  kas tev patīk? kas tev sagādā prieku? kā tu vēlies sevi redzēt? kas tev ir svarīgs?

Saprotu, kādēļ dzīvesstila minimālisms sāk iegūt aizvien lielāku popularitāti – tas atbrīvo no daudzām nevajadzīgām problēmām un ļauj veltīt savu laiku vērtīgākām lietām. Pavisam nesen iepazinos ar japānietes Marie Kondo izveidoto metodi, kas māca kā sakārtot savu vidi un esmu ļoti pateicīga par šīs metodes praktiskumu. Protams, viņas padomi attiecas ne tikai uz apģērbu, bet uz visām lietām; taču garderobes sakārtošana ir labs sākums. Minimālisma pamatprincips ir atbrīvoties no visa liekā, nevajadzīgā un paturēt sev tuvas un praktiski izmantojamas lietas. Nav jāpatur lietas tikai tādēļ, ka baidies par nākotni vai nelaid vaļā pagātni. Tas nozīmē, ka ir laiks atvadīties no tās kleitas, kas kādreiz derēja vai no kurpēm, kuras tev nekad nav derējušas, vai no savu laiku nokalpojušām “mājas” drēbēm! Tu esi pelnījusi izskatīties un justies lieliski vienmēr, it īpaši – mājās!

Pilns skapis, taču nav ko vilkt? jeb kā sakārtot savu garderobi!
Attēla autore: Sabrinap2015;  Licence: Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International

Lai izveidotu minimālu kapsulas garderobi, pirmkārt, ir jāizvērtē viss sev piederošais apģērbs – pilnīgi viss reizē. Tā būs acis atveroša pieredze. Otrkārt, ir krasi jāsamazina iepirkšanās biežums, jāiepērkas stratēģiski (vai arī pašai jāsašuj nepieciešamais). Paradoksāli, taču iepirkšanās samazināšanās ir vērojama pēc skapja revīzijas, jo tiek atklāts, cik daudz tev jau pieder un kas tev patiešām patīk. Tādējādi, dabiski atkrīt negausīgā iepirkšanās veikalu izpārdošanas laikā un emocionālā iepirkšanās, lai uzlabotu sev noskaņojumu. Attiecīgi samazinās skapī “nejauši” nokļuvušo lietu daudzums.

Kā praktiski sakārtot savu garderobi?

  • izšķiro sava skapja saturu – bez žēlastības! Pēc KonMari metodes ieteikumiem, ir jāsavāc viss sev piederošais apģērbs vienā vietā uz grīdas, izveidojot milzu kaudzes. Tajā jāatrodas pilnīgi visam apģērbam līdz pēdējai šallītei, ieskaitot veļu, citu sezonu apģērbus, somas, apavus, rotaslietas un citus aksesuārus. Kad ir savākts viss, pa kategorijām sāk šķirošanu – paņemot katru lietu rokās un izvērtējot vai tā patīk, iepriecina un ir tev vajadzīga. Ja ne, no tās atvadās un ieliek ziedojamo vai reciklējamo lietu kastē/maisā. Ikviena sev piederošā apģērba gabala individuāla novērtēšana ir svarīga, lai spētu izšķirt vajadzīgo no nevajadzīgā. Atbrīvojies no visa, kas tevi neiepriecina, nav vajadzīgs, ir novalkāts vai šobrīd neder. Taisnība, šis process aizņem daudz laika, taču tas ir tā vērts. Atceries vien tos rītus, kad bija neiespējami atrast ko vilkt, taču skapī ir simtiem apģērba gabalu!
  • Pēc tam sakārto un organizē skapja saturu – atrodi vietu visiem apģērba gabaliem, veļai, visām somām, visām kurpēm un jostām. Ja lietas sakārtosi glīti, kompakti un pārskatāmi, skapja saturs tevi iepriecinās katru rītu un vakaru. Kārtošanas procesā vari sakombinēt apģērba gabalus savā starpā – tā izveidojot tērpu komplektus un atvieglojot ikdienas ģērbšanās rituālu!
  • Pēc kārtošanas, šķirošanas, piemērīšanas un kombinēšanas procesa, vari izvērtēt vai tavā garderobē ir robi. Ja ir krasi mainījusies tava gaume vai apkārtmēri, garderobē var būt pamaz apģērbu, kas tev patiešām šķiet tuvi un tavai personībai atbilstoši. Iespējams, atklāsi, ka tev sagādā prieku valkāt garas kleitas, taču tavā skapī ir tikai viena kleita, kas der! Vai arī atklāsi, ka tev patīk valkāt vienu toņu/rakstu apģērbu, taču skapī iegadījušies pavisam citu krāsu apģērbi. Šāda garderobes analīze palīdzēs izvairīties no to apģērbu iegādes, kuri tā arī netiek valkāti! Sastādi sarakstiņu ar lietām, kas tev patīk visvairāk vai pēc kurām sen ilgojies. Tas palīdzēs, kad plānosi ko sev sašūt!

Gan pirms, gan pēc savas garderobes izšķirošanas vari strādāt pie sava tēla un stila atrašanas. Ar rūpīgu nolūku veidota garderobe kalpos ilgi un efektīvi. Pirms šķirošanas uzsākšanas vari pierakstīt sev svarīgāko apģērbā, kādas krāsas, silueti un tekstūras tev patīk, jo šāds saraksts palīdzēs noslīpēt savu gaumi un stilu.

Ļoti labi saprotu, cik grūti ir atbrīvoties no apģērbu slāņa, kuri skapī ir atraduši savu vietu tikai tādēļ, ka tie bija lēti vai tika atdoti. Vai arī to līdzīgo t-kreklu kaudzēm, kas ir izveidojušās, lai nepietrūktu. Vai arī tiem apģērbiem, no kuriem žēl atbrīvoties, jo tie “kādreiz vēl noderēs”. Mūsos mītošais krājēja instinkts neļaus tik vienkārši atbrīvoties no liekā, kaut vai tikai tādēļ, ka tas nešķiet praktiski. Patiesībā atbrīvošanās no krājumiem ir praktiskākais ko var darīt, jo procesā apzinies, kas tev ir, kas tev patīk un atbrīvo vietu savās mājās!

Kā jau noskaidrojām, sava tēla izpēte un kristalizēšana ir process, pie kura ir jāpiestrādā. Pētot šo jautājumu, esmu iepazinusi vairākas metodes, ar kuru palīdzību vari sevi izpētīt un veidot savu garderobi. Nevienai no metodēm nevajadzētu akli sekot, jo ikviens padoms ir jāpielāgo savām vēlmēm; taču šo metožu izpēte ļaus orientēties garderobes veidošanas principos.

  • fen šui principi apģērbā. Līdzsvara meklēšana starp elementiem (ūdens, koks, uguns, zeme, metāls). Katram elementam ir raksturīgās krāsas, simboli, tekstūras un citas īpašības, kas atspoguļojas arī apģērba īpašību izvēlē. Tādējādi ir iespējams piemeklēt vēlamo enerģijas veidu. Vairāk par šo tēmu skaties šajā Sue Donnelly video.
  • sezonu krāsu tipi. Klasiskais sezonu iedalījums – pavasaris/rudens un vasara/ziema. Šis iedalījums nosaka apģērbam visvairāk piemērotās toņu gammas spilgtumu un siltumu/vēsumu. Vairāk par šiem tipiem lasi Inrossa blogā.
  • figūras tipi. Figūras tipu iedalījuma apzināšanās ļaus savu figūru pietuvināt “ideālam”, ar apģērba palīdzību izveidojot optisku līdzsvaru starp ķermeņa zonām. Rakstiņu par dažādiem figūras tipiem piemērotu apģērbu piemeklēšanu lasi hotti.lv blogā.
  • skaistuma enerģijas tipu iedalījums Dressing Your Truth  ar Carole Tuttle.
Pilns skapis, taču nav ko vilkt? - jeb kā sakārtot savu garderobi?
Attēla autors: Colourfeeling; Licence: Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

­

Pārāk spilgti atceros, ka rīti bieži izvērsās drudžaini, jo steigā bija jāatrod ko vilkt! Nekas no apģērbiem negāja kopā vai nebija atbilstošs tam kā es jutos, vai nebija viegli saskaņojams savā starpā. Vienmēr es samierinājos, uzvelkot kaut ko kas ir gana ērts vai vistuvāk atbilstošs tās dienas plāniem un noskaņojumam. Rezultātā, es atstāju māju haosā, jo visur mētājās uzmērītie apģērba gabali, kuri netika atzīti par gana labiem! Šāds haoss aizņem dārgo laiku un izraisa nevajadzīgu stresu. Mani mulsināja šī situācija – kādēļ manā skapī atrodas apģērba gabali, kas nepatīk vai kurus valkāju bez sajūsmas? Vēl mulsinošāk ir tas, ka šāda problēma skar gandrīz ikvienu, pavisam noteikti tos, kuri garderobes veidošanu nekad nav uztvēruši kā atsevišķu procesu. Ir laiks šai problēmai pielikt punktu un sākt apzināti veidot savu garderobi!

Rozīnīšu un citu kārumu meklējumos… Daudz ir dzirdēts padoms atrast savu “rozīnīti”. Strādājot pie savas garderobes izveidošanas, tiek izvērtēts un akceptēts katrs apģērba gabals, lai tas atspoguļotu tavu personību. Attiecīgi šī izlase papildina tava tēla esenci un veido tavu stilu. Tātad – viss, ko tu esi izvēlējusies ir tava “rozīnīte”, it sevišķi, ja pati darini savu apģērbu! Vienalga vai tas ir ikonisks balts krekls, tilla svārciņi vai klasiska sarkana kleita – tu esi izvēlējusies katru detaļu un podziņu!

Savas vides sakārtošanā nozīmīgākais ir godīgums pret sevi – atzīt un pieņemt to, kas tev patīk. Tikai tā varēsi atbrīvoties no liekā savā garderobē un dzīvē. Lai arī apģērbs bieži vien rada pirmo iespaidu par mums; vēlēšanās izpatikt nav saprātīgs iemesls, lai izvēlētos apģērbu!

Palīgi garderobes veidošanā:

Vēlreiz ieteikšu būt praktiskiem un nemest tekstilu pie sadzīves atkritumiem. Lielāko daļu nevajadzīgo apģērbu var ziedot labdarības veikaliem vai kādā no patversmēm – lai šis apģērbs kalpo tālāk!

Viena doma par “Kādēļ mums ir pilni skapji, taču nav ko vilkt?

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s